Analiza fizikalno-kemijskih svojstava tla
Tlo je površinski dio Zemljine kore na kojem i u kojem rastu biljke. U njemu se ukorjenjivaju i svojim korijenom iz njega crpe hranjiva nužna za svoj rast i plodonošenje. Stalnom upotrebom u poljoprivredne svrhe postiže se efekt iscrpljenosti tj. dolazi do smanjenja makro i mikro hranjiva koje biljka troši. Iscrpljeno tlo nije pogodno za komercijalno isplativu poljoprivrednu proizvodnju, te iz toga razloga posebnu pažnju moramo posvetiti kontroli plodnosti tla.
Kontrola plodnosti tla je moguća isključivo kemijskom analizom kao jednom od osnovnih načela Dobre poljoprivredne prakse. Kemijskom analizom tla detektiramo koncentracije pojedinih hranjiva i ostalih parametara nužnih za siguran i redovan rast i prinos biljke.
Najvažniji parametri koji se određuju kemijskom analizom tla su:
– pH vrijednost tla
– električna vodljivost (EC)
– hidrolitička kiselost (Hk)
– udio humusa
– udio aktivnog vapna (CaO)
– udio ukupnih karbonata (CaCO3)
– koncentracija makroelemenata (dušik, fosfor, kalij)
– koncentracija mikroelemenata (željezo, cink, kalcij, mangan, magnezij, bor i ostali)
Nakon kemijske analize tla slijedi klasifikacija tla te kreiranje plana i proračuna gnojidbe s obzirom na poljoprivrednu kulturu koja se planira posaditi /posijati ili već raste na danom tlu.
Cilj plana gnojidbe je vremenski pravovremena i količinski optimalna primjena gnojiva, čime se stvaraju uvjeti za pravilan rast biljaka i komercijalno isplativi urod, pri tom je negativan utjecaj gnojiva na podzemne vode je minimalan, a materijalna koristi za poljoprivrednika je maksimalna.